Menu

Invitation til åben træning i Roskilde Boldklub hos U8

image
20. april 2021 kl. 07:31

Lige nu er der ledige pladser på vores U8-hold, og Roskilde Boldklub inviterer derfor alle drenge og piger fra årgang 2013 til en åben træning søndag den 2. maj.

Vi oplever stor efterspørgsel efter at komme i gang med at dyrke idræt efter en lang periode med corona-nedlukning. Derfor vil vi gerne invitere alle børn fra årgang 2013, der kunne have lyst til at prøve kræfter med fodbold i Roskilde Boldklub, til at blive en del af vores hold af glade fodboldspillere.

Vi træner to gange om ugen – mandag (16.30-18) og onsdag (17-18.30) – på Roskilde Boldklubs baner i Rådmandshaven, og vi gør en dyd ud af at tilbyde fodboldtræning til alle niveauer, ligegyldig om du er en øvet fodboldspiller, eller om det er første gang, du snører et par fodboldstøvler. Vi forsøger desuden at give mulighed for at spille kampe/stævner hver weekend.

Har man ikke mulighed for at deltage i den åbne prøvetræning, er man også altid velkommen til at prøve at komme og træne med, når vi træner mandag og onsdag.

Praktisk info om den åbne træning

Hvornår? Søndag den 2. maj kl. 10-11.30.

Hvor? Roskilde Idrætspark, Rådmandshaven.

Hvordan? Vi træner ca. 1,5 time. Efterfølgende vil der være en sodavand/juice og mulighed for at stille spørgsmål og høre mere om Roskilde Boldklub, vores hold m.m.

Tilmelding: Kontakt gerne cheftræner Jonas Rømer Haugegaard på sms eller telefon på 23 67 48 61 eller ved at skrive til jonashaugegaard@gmail.com for at melde jer til.

Læs mere om vores hold her: LINK TIL HOLDSIDE