Menu

De 10 forældreråd

DBU’s 10 forældrebud:

1) Mød op til træning og kamp – dit barn sætter pris på det

2) Forhold dig i ro på sidelinjen – lad børnene spille

3) Ophold dig kun langs den ene sidelinje – og i god afstand til trænere og spillere

4) Respekter trænerens beslutninger – vær positiv og støttende

5) Respekter dommerens beslutninger - se på dommeren som en vejleder

6) Skab god stemning ved kampene – byd fx. udeholdets forældre på kaffe

7) Spørg om kampen var spændende og sjov – ikke om resultatet

8) Sørg for rigtigt og fornuftigt udstyr – overdriv ikke

9) Bak op om holdets og klubbens arbejde – din indsats bliver værdsat, ikke mindst af dit barn

10) Husk på, at det er dit barn som spiller fodbold - ikke dig!!

RB 1906’s tillæg:

11) Respekter DBU’s 10 forældrebud - se ovenstående!

12) Deltag aktivt i årgangens aktiviteter

13) Vær praktisk, når du er til stede – træneren kan godt bruge hjælp

14) Hjælp når der er behov – tilbyd hjælp generelt !

15) Mød op når der er forældremøder – det er vigtigt at engagere sig

16) Giv kun konstruktiv og positiv kritik - og tag et medansvar

DBU Sjælland

Ugens hjemmekampe
Januar 2018
20.
lørdag
09.15
RB 1906
Herrer
U12
U12 Drenge SU (06) 8M VinterBOLD • Pulje 1
Roskilde Idrætspark Kunstgræs
Vallensbæk IF
Roskilde Idrætspark Kunstgræs
20.
lørdag
10.00
RB 1906 (2)
Herrer
U6
U6 dr (12) ½ banestævne Hvalsø 20/1-18 • Pulje 1
Hvalsø Hallerne
Fløng-Hedehusene Fodbold
Hvalsø Hallerne
20.
lørdag
10.11
RB 1906 (1)
Herrer
U6
U6 dr (12) ½ banestævne Hvalsø 20/1-18 • Pulje 2
Hvalsø Hallerne
Måløv BK
Hvalsø Hallerne
20.
lørdag
10.55
RB 1906 (2)
Herrer
U6
U6 dr (12) ½ banestævne Hvalsø 20/1-18 • Pulje 1
Hvalsø Hallerne
Kværkeby IF
Hvalsø Hallerne
20.
lørdag
11.28
RB 1906 (1)
Herrer
U6
U6 dr (12) ½ banestævne Hvalsø 20/1-18 • Pulje 2
Hvalsø Hallerne
Himmelev-Veddelev BK (2)
Hvalsø Hallerne
20.
lørdag
11.45
RB 1906
Herrer
U17
U17 Drenge 1-2 (01-02) VinterBOLD • Pulje 1
Roskilde Idrætspark Kunstgræs
FFB
Roskilde Idrætspark Kunstgræs
20.
lørdag
12.00
FC Roskilde
Herrer
U14
U14 Drenge Øst (04) VinterBOLD • Pulje 1
Roskilde Idrætspark Kunstgræs
Farum BK
Roskilde Idrætspark Kunstgræs
20.
lørdag
12.51
RB 1906 (3)
Herrer
U7
U7 dr (11) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 3
Viby Sj. Idrætscenter
Albertslund IF (3)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
13.02
RB 1906 (2)
Herrer
U7
U7 dr (11) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 4
Viby Sj. Idrætscenter
Orient GI (2)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
13.46
RB 1906 (2)
Herrer
U7
U7 dr (11) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 4
Viby Sj. Idrætscenter
Taastrup FC (2)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
14.08
RB 1906 (3)
Herrer
U7
U7 dr (11) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 3
Viby Sj. Idrætscenter
Taastrup FC (3)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
15.03
RB 1906 (1)
Herrer
U8
U8 dr (10) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 1
Viby Sj. Idrætscenter
AB
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
15.25
RB 1906 (2)
Herrer
U8
U8 dr (10) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 1
Viby Sj. Idrætscenter
RB 1906 (1)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
16.19
RB 1906 (1)
Herrer
U8
U8 dr (10) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 1
Viby Sj. Idrætscenter
Rønnede IF
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
16.19
RB 1906 (2)
Herrer
U8
U8 dr (10) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 1
Viby Sj. Idrætscenter
AB
Viby Sj. Idrætscenter
Ugens udekampe
Januar 2018
20.
lørdag
10.22
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U6
U6 dr (12) ½ banestævne Hvalsø 20/1-18 • Pulje 1
Hvalsø Hallerne
RB 1906 (2)
Hvalsø Hallerne
20.
lørdag
10.33
Køge BK (2)
Herrer
U6
U6 dr (12) ½ banestævne Hvalsø 20/1-18 • Pulje 2
Hvalsø Hallerne
RB 1906 (1)
Hvalsø Hallerne
20.
lørdag
10.55
FC Holte
Herrer
U6
U6 dr (12) ½ banestævne Hvalsø 20/1-18 • Pulje 2
Hvalsø Hallerne
RB 1906 (1)
Hvalsø Hallerne
20.
lørdag
11.00
Glostrup (1)
Herrer
Senior
Herresenior S2-S3 VinterBOLD • P3
Glostrup Idrætspark Kunstgræs
RB 1906
Glostrup Idrætspark Kunstgræs
20.
lørdag
11.17
Køge BK (1)
Herrer
U6
U6 dr (12) ½ banestævne Hvalsø 20/1-18 • Pulje 1
Hvalsø Hallerne
RB 1906 (2)
Hvalsø Hallerne
20.
lørdag
13.13
Orient GI (1)
Herrer
U7
U7 dr (11) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 3
Viby Sj. Idrætscenter
RB 1906 (3)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
13.24
Albertslund IF (2)
Herrer
U7
U7 dr (11) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 4
Viby Sj. Idrætscenter
RB 1906 (2)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
13.35
Køge BK (3)
Herrer
U7
U7 dr (11) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 3
Viby Sj. Idrætscenter
RB 1906 (3)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
14.08
Køge BK (2)
Herrer
U7
U7 dr (11) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 4
Viby Sj. Idrætscenter
RB 1906 (2)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
14.52
Ringsted IF
Herrer
U8
U8 dr (10) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 1
Viby Sj. Idrætscenter
RB 1906 (2)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
15.25
RB 1906 (2)
Herrer
U8
U8 dr (10) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 1
Viby Sj. Idrætscenter
RB 1906 (1)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
15.47
Ringsted IF
Herrer
U8
U8 dr (10) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 1
Viby Sj. Idrætscenter
RB 1906 (1)
Viby Sj. Idrætscenter
20.
lørdag
15.58
Rønnede IF
Herrer
U8
U8 dr (10) ½ banestævne Viby Sj. 20/1-18 • Pulje 1
Viby Sj. Idrætscenter
RB 1906 (2)
Viby Sj. Idrætscenter