Menu

Mindeord for Poul Erik Markussen

image
06. maj 2022 kl. 09:00

Endnu et æresmedlem er gået bort

Mandag d.18.april sov klubbens ældste æresmedlem, Poul Erik Markussen, stille ind i hjemmet efter længere tids sygdom, 89 år gammel.

Poul var født den 20.november 1932 og begyndte i en tidlig alder at spille fodbold og under navnkundige Hjalmar Hinges beskyttende vinger kom der allerede mesterskaber i hus som 4.junior ( i dag U-13 og U-14).

"Busser" fik sin debut på 1.senior den 9.apri 1950 i en sjællandsseriekamp mod Glostrup IC (5-3) og det blev til et enkelt mål fra hans side i denne kamp. Poul var anfører da holdet endelig efter sæsonen 1958 kunne skrive "Divisionshold" på visitkortet. Han havde et par måneder forinden rundet kamp nr.300, men det blev til kamp nr. 454 da han takkede af den 25.november 1962 med et nederlag på 5-0 hjemme til suveræne Ikast i 3.division. Han er dermed nr.3 på listen med flest kampe kun overgået af Preben Christiansen og Poul "Maler" Nielsen. De nåede i øvrigt alle også at blive udtaget til SBU's udvalgte seniorhold.

"Busser" fik herefter ind i trænergerningen og var vidt omkring på Sjælland. Det hele startede med Svebølle (Serie 1/Sjællandsserien) inden næste station i årene 1965-69 var Taastrup IK. Med dem kom han efter sæsonen 1967 i 3.division øst, mens RB 1906 samme år røg den anden vej retur til Danmarksserien. I 1970 kom han hjem til RB 1906, der ikke var med fordums styrke, og det blev i de to år til to syvendepladser – langt fra oprykning, selv om Gunner Sørensen var topscorer med hele 17 og 18 mål i de to sæsoner.

Det gik igen til det vestsjællandske, nemlig Knabstrup, inden det fra 1975-79 hed Herfølge Boldklub. I 1978 rykkede de op fra 3. til 2.division – og det gjorde RB også. Alle husker vel sejren hjemme i Roskilde – 4500 tilskuere – og et hovedstødsmål af "lille Bjarne" Nielsen. Returopgøret gav Herfølgesejr med samme cifre. Poul var en meget populær træner dernede, men saftkongen, Gudmund Jørgensen, mente, at der skulle mere kendte navne til og "Busser" fik ikke fornyet kontrakten, da man i stedet skrev under med Kurt "Nikkelaj" Nielsen.

Poul spillede i mange år fortsat på RB's oldboys, veteran og superveteranhold, inden han blev holdleder og han var "fast inventar" når de gamle mødtes til diverse træning og socialt samvær onsdag formiddag i Idrætsparken. På nær det seneste år var han også trofast tilskuer til FCR's hjemmekampe og mødte her mange gamle fodboldvenner.

For sin store arbejde og interesse for klubben blev "Busser" på klubbens ordinære generalforsamling den 11.februar 2008 udnævnt til æresmedlem.

Vore tanker går i disse dage til familien

Æret være hans minde !

Bjørn Jensen

Luk